چاپ
دسته: blog
بازدید: 762
روش فایفو در حسابداری

روش فایفو در حسابداری ، در این روش ابتدا کالاها و اقلامی که در ابتدا خریداری می شوند به فروش می رسند.

به عبارتی اقلامی که در انتهای دوره باقی مانده است به خریدهای آخر مربوط می شوند و قیمت خرید آنها ارزش موجودی کالای پایان دوره به حساب می آیند. البته این روش مزایا و معایبی دارد که در ذیل به آنها خواهیم پرداخت.


مزایا و معایب روش فایفو


این روش متداول ترین روش ارزیابی موجودی ها می باشد. در این روش، گردش اقلام بهای تمام شده با گردش فیزیکی اقلام موجودی ها مطابقت خواهد داشت. این روش سبب می شود موجوی های اقلام آخر دوره با قیمت های نزدیک به قیمت های جاری ارزیابی شوند. در مواقعی که قیمت ها در حال افزایش است این روش سبب سود ناخالص بیشتری می شود. با این حال سود بالا سبب مالیات بر درآمد بالا خواهد شد. به عبارتی سود بیشتر از واقعیت نشان داده می شود و در ضمن به منظور جایگزینی اقلام موجودی ها باید بهای بیشتری پرداخت شود. در روش فایفو مشکلاتی وجود دارد. به طور مثال چنانچه قصد داشته باشیم چندین بهای تمام شده را به صورت همزمان و جدا مورد استفاده قرار دهیم باید جزییات بسیاری را در گزارشات هزینه تولید ثبت کنیم که در این شرایط یک روش پیچیده به شمار می رود.

 

شیوه های تهیه گزارشات هزینه تولید

 

روش میانگین: در روش میانگین بهای تمام شده موجودی کالای در جریان ساخت اول دوره به هزینه های دوره اضافه می گردد و در نهایت بر روی محصولات ساخته شده سر شکن خواهد شد.
روش فایفو: همانطور که در بالا اشاره شد بهای تمام شده موجودی کالای در جریات ساخت ابتدای دوره و ههزینه های اضافه شده به منظور کامل کردن ان به طور جداگانه نشان داده می شود.


نتیجه پایانی


انتخاب هر یک از این دو روش بستگی به این دارد که مدیریت چه تصمیمی با توجه به شرایط حاکم می خواهد بگیرد. هر یک از این دو روش مزایای خاص خود را دارد و نمی توان یک روش را نسبت به دیگری برتر دانست.